ABC Kupującego

Decyzja kupna kota nie może być podjęta pod wpływem chwili. Kot, jak i każde inne zwierzę, to ogromna odpowiedzialność, które bierzemy na swoje barki. Zwierzęta potrzebują naszej miłości, zainteresowania i pieszczot.

W obecnych czasach kupić kota jest bardzo łatwo. Jest dużo ogłoszeń o sprzedaży czworonoga, ale czy każdy kot będzie tym jedyny i wymarzonym!? Coraz więcej słyszymy o pseudohodowli, którymi kieruje tylko i wyłącznie chęć zysku. Zwierzęta są tam traktowane jak towar. Wyglądem mogą przypominać Ragdolla ale ich charakter może być różny.

Niektórzy ludzie zbyt pochopnie kupują zwierzaka, kierując się błędnym myśleniem, że kupić taniej to korzystniej dla portfela. Wydaje się, że można w ten sposób zaoszczędzić, ale z czasem kiedy wydajemy dużo więcej pieniędzy na leczenie zwierzaka dochodzi się do wniosku, że za te same pieniądze lub nawet mniejsze można kupić pięknego i zdrowego kociaka z dobrej hodowli. Dlatego nie warto ryzykować, przecież chcemy spędzić ze swoim pupilem długie lata w zdrowiu. Obecnie jest coraz więcej profesjonalnych jest hodowli gdzie hodowcy nie stawiają przede wszystkim na zysk, ale na dobro kociaków. Kupno kociaka z dobrej hodowli wiąże się ze sporym wydatkiem. Dlatego pierwszym podstawowym pytaniem powinno być czy jest nas na to stać.

Niekiedy zbyt pochopnie podjęte decyzje nie są dobre, dlatego warto być cierpliwym, a na pewno zaprocentuje to w przyszłości.

Odwiedzaj kocie wystawy, szukaj w Internecie. Nie bój się zadawać pytań hodowcom. Zobacz, która z hodowli ma typ kota odpowiadający Twoim wymaganiom. Odwiedzaj je i sprawdź, czy odpowiada Ci jak zwierzaki są tam traktowane. Większość hodowców też będzie chciała bliżej poznać osobę, do której pójdzie jego maluszek. Dlatego hodowca może zadawać dużo pytań. Będą go pewnie interesowały warunki w jakich będzie mieszkał jego kociak. Pamiętaj również, że każdy dobry hodowca będzie chciał utrzymywać kontakt z nowym właścicielem. Każdy hodowca podpisuje umowę kupna-sprzedaży kociaka. Często kociak wychodzący z hodowli jest już po kastracji, wówczas metryka jest wydana w momencie odbioru maluszka. Otrzymasz również książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami i odrobaczeniami.

Zwróć na to szczególną uwagę !!

Kociak trafiający do nowego domu może być wystraszony i chować się w różnych miejscach. Po przyjściu z nowym kotkiem trzeba mu pokazać gdzie ma kuwetę, gdzie legowisko, jedzenie i wodę. Kuweta nie może być blisko jedzenia i wody. Woda powinna być w innym miejscu niż jedzenie. Poświęć mu dużo uwagi i czasu, przytulaj go, noś na rękach, przyzwyczajaj do siebie.

Kupno kota

Gdy już podjąłeś decyzję o zakupie kociaka pamiętaj,że:

Koty potrzebują dobrego jakościowo jedzenia ! Koty potrzebują jedzenia bogatego w białko. Na rynku polskim jest duża gama dobrych jakościowo karm. Ja osobiście swoim kociakom tym małym i dużym z karm suchych podaję Applaws oraz Royal Canin, ale są też inne równie dobre. Oczywiście nie możemy poprzestać jedynie na suchej karmie. Jadłospis trzeba urozmaicać o surową wołowinę (minimum trzy dni mrożoną), twarożek, surowe żółtko jajka najlepiej przepiórczego, sparzone białe mięso piersi z kurczaka czy indyka(ja preferuję indyka). Korzystam ze sklepu internetowego. Nasze koty uwielbiają różnorodność na swojej miseczce:)

Koty kosztują

Pieniądze które zapłacisz za kota, to dopiero początek wydatków, jakie na ciebie czekają. Pamiętaj, że kociak musi jeść i trzeba pielęgnować jego sierść. Pamiętaj również o akcesoriach typu kuweta, drapak, zabawki, szczotki do czesania włosa (dla naszych kotów polecamy dodatkowo szczotkę furminator), miseczki, weterynarz.

Koty chorują

Jak każde zwierze, kot też choruje. Czasami może zaistnieć potrzeba jeżdżenia z chorym kociakiem do lecznicy. Każde niepokojące objawy lepiej wyjaśnić z specjalistą.

Koty potrzebują opieki

Koty nie zadbają same o siebie. W Twoim obowiązku jest pamiętać o wszystkim co związane ze zwierzakiem czyli: jedzenie, pielęgnacja, rozrywka, towarzystwo, przytulanie itp.
Pamiętaj, Jesteś za nie odpowiedzialny.

Spis rzeczy które powinieneś posiadać, zanim kociak zamieszka z Tobą:
– kuweta i łopatka;

– żwirek do kuwety * kota można nauczyć korzystać z toalety wiąże się to jednak z kilkoma niedogodnościami. Nasze kociaki korzystają z kuwety i otwartej i zamkniętej;

– zabawki;

– drapaki – aby nie mieć podrapanych mebli;

– miseczki (przyda się kilka: na suchą, mokra i na wodę – do niej kociak musi mieć dostęp cały czas);

– karmy dla kociąt, najlepiej polecona przez hodowcę lub zaufanego weterynarza (zmiana karmy powinna nie być szybka dodaje jej się po trochu przez kilka dni. Koty przeważnie źle reagują na szybką zmianę karmy);

– akcesoria do pielęgnacji sierści, czyli szczotka, grzebień oraz obcinacz do pazurków (można na początku korzystać z tego u weterynarza jednak z czasem lepiej nauczyć się jest to samemu robić);

– musisz zabezpieczyć okna i balkon specjalną siatką aby kociak nie uciekł z domu.

Kocur czy koteczka?

To pytanie zadaje sobie większość z Nas:) Z własnego doświadczenia kocurki Ragdoll są bardziej łagodne a kotki są bardziej indywidualistki. Jednak jest to tylko moje spostrzeżenie i różnie to może być. Bardzo duże znaczenie ma wczesna socjalizacja kociaka i jego przyzwyczajenie do różnych dźwięków i zachowań. Nasze kotki są z hodowli domowej więc są przyzwyczajone do dzieci, odkurzacza, gości itp. Często też są brane na ręce, głaskane i przytulane.

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera